ORGANIZAREA UNEI INTALNIRI CU SCOP DE ECOLOGIZARE A MEDIULUI.

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos

ORGANIZAREA UNEI INTALNIRI CU SCOP DE ECOLOGIZARE A MEDIULUI.

Mesaj Scris de Alexandru la data de Vin Mar 30, 2012 10:31 pm

Am iesit zilele trecute pe malul Dunarii, aproape de Zona Libera a Galatiului. La un pescuit. Si m-am ingrozit de mizeria lasata de noi, oamenii - care pe unde a apucat, facand parca, in ciuda frumoasei naturi de care vrem sa ne bucuram cu totii, oricand... Fel si fel de pet-uri, sticle, borcane, pungi din plastic, filtre de ulei pentru autoturisme, rame de ochelari, papuci din plastic, s.a.m.d. Lista e lunga; diversitatea obiectelor ''uitate'' pe malul apei creste pe masura ce iti impui sa cauti prin jurul tau. Fiecare din noi si-a ''marcat'', parca, teritoriul, lasand in urma sa mormane de gunoi- chiar daca au fost ''amabalate'' (in mod corect, dealtfel) in saci menajeri. Ca tot aia e daca lasi gunoiul ambalat sau vrac!
Pe apa - aceeasi poveste; numai ca in acest caz se vede doar ce pluteste! Si daca se mai ''infinge'' cate-un bustean adus de curent prin vreo scobitura a malului, nu pot sa va povestesc ce minunatie de ''pod de pet-uri'' se face, la un moment dat, in jurul sau...
Este teribil de gretos ce poti vedea pe malul batranului fluviu!
Intorcandu-ma acasa, am pus mana pe Statutul A.P.S.F.P.VALURI DE CRAP si am citit: ''Obiectivele Asociatiei sant (...) organizarea unor actiuni de sprijinire a structurilor legal abilitate in protectia mediului, igienizarea apelor, (...); organizarea in parteneriat cu alte organizatii sau parteneri sociali de activitati de ecologizare in zonele de mediu afectat (...).
Acuma, nu ca sant eu ala ''activist de partid'' si departe de mine gandul de a obliga pe cineva sa faca ceva ce nu-i face placere; dar ma gandeam: oare noi, pescarii feroviari n-am putea organiza o astfel de actiune?
Ca n-ar fi mare istorie, la urma urmei, sa ne alegem o zona pe care sa o curatam - asta macar asa, pentru constiinta noastra... Si cu respectarea legislatiei in vigoare, desigur!
Stiu ca vor fi voci zeflemiste (sau poate ca nu?) care ma vor apostrofa crunt... Dar imi asum consecintele.
Eu nu fac decat sa incerc sa ''reaprind'' un proiect care- va amintesc- se discuta destul de binisor atunci cand a fost infiintata Asociatia. Si i-as ruga pe cei ce se ocupa cu legislatia sa se informeze pentru noi: cum se poate desfasura o asemenea actiune?
Haideti, pescari feroviari, sa imbinam utilul cu placutul, ca doar n-o fi foc! Si-asa incepe prohibitia si, cu ocazia asta, unii dintre noi isi mai pot spala din pacatele facute cu bietii guvizi exterminati in masa... Si cu ghibortii...
Astept, ca de obicei, reactiile dumneavoastra!

Ultima editare efectuata de catre Alexandru in Joi Aug 30, 2012 4:40 pm, editata de 1 ori

Admin
Admin

Varsta : 49
Localizare : Galati, Romania.
Data de inscriere : 17/01/2011

Sus In jos

Re: ORGANIZAREA UNEI INTALNIRI CU SCOP DE ECOLOGIZARE A MEDIULUI.

Mesaj Scris de Donose Octavian la data de Dum Apr 01, 2012 8:58 pm

Sunt de acord cu propunerea lui Sandu. pentru ca actiunea sa poata avea succes trebuie sa fim cat mai multi, sa delimitam o portiune pe care vom face interventia si sa solicitam ajutoare pentru ridicarea deseurilor. Din experienta de la Scurta de anul trecut a rezultat ca putem sa facem acest lucru dar ce facem cu gunoiul adunat. Nu cred ca daca ii dam foc este o solutie.

Donose Octavian
PRESEDINTE
PRESEDINTE

Varsta : 56
Data de inscriere : 21/01/2011

Sus In jos

Mesaj Scris de Trandafirescu Cristian la data de Lun Apr 02, 2012 8:56 pm

Il stangem in saci menajeri,dupa care......mai vedem noi,esentialul este actiunea propriu-zisa,si membrii participanti.........
Trandafirescu Cristian
PESCAR EMERIT
PESCAR EMERIT

Varsta : 43
Localizare : Galati
Data de inscriere : 02/01/2012

Sus In jos

ecologizare

Mesaj Scris de idementul la data de Mar Apr 03, 2012 11:51 am

Intrutotul deacord!Vreau sa va supun atentiei ceva:Pe 12 Mai va fi Ziua Curateniei in Romania,zi in care astfel de actiuni asa cum ne propunem noi,se vor face in mod organizat(se pun la dispozitiesaci menajeri,manusi,se hotarasc locurile de adunare centralizata a gunoiului etc.)Site-ul lamureste ce si cum in sensul asta.Acum ramane sa stabilim daca ne alaturam acestei actiuni,sau o facem de capul nostru,tot intr-un weekend,dar asta presupune sa ne dotam singuri cu saci si sa rezolvam cumva problema dupa ce-i umplem.As fi de parere ca tot la"Scurta" ar fi buna o "periere" a zonei caci sunt convins ca iar e JALE in zona,si cine stie,poate in toamna organizam ceva intr-un loc cat de cat curat.O sa fie greu sa ne adunam mai multi in weekend ca sa se cunoasca cat de cat trecerea noastra pe-acolo,dar asta e.
idementul
PESCAR EMERIT
PESCAR EMERIT

Varsta : 55
Localizare : La mine.......acasa
Data de inscriere : 04/02/2011

Sus In jos

Mesaj Scris de Alexandru la data de Mar Apr 03, 2012 9:42 pm

Idementule, ai introdus o adresa U.R.L. care nu duce nicaieri... Am sters-o si-ti recomand sa nu mai introduci astfel de adrese pe forum pentru ca este pericol de a-l infesta. Exclamation

Admin
Admin

Varsta : 49
Localizare : Galati, Romania.
Data de inscriere : 17/01/2011

Sus In jos

Mesaj Scris de THEO66 la data de Mier Apr 04, 2012 1:49 pm

De acord cu actiunea de ecologizare.
THEO66
initiat
initiat

Varsta : 51
Localizare : GALATI
Data de inscriere : 06/07/2011

Sus In jos

Mesaj Scris de Continut sponsorizat

Continut sponsorizat

Sus In jos

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus

Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum