Nade si momeli pentru pescuitul la copca.

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos

Nade si momeli pentru pescuitul la copca.

Mesaj Scris de Alexandru la data de Dum Dec 04, 2011 12:07 pm

Intrucat sezonul pescuitului la copca se apropie cu pasi repezi, voi posta mai jos cateva sfaturi ''de sezon'':
- ca nada se poate folosi uruiala de cereale in care se
adauga: ficat de porc, splina, tocate;

- ca momeala se pot folosi rame mici, viermi, boabe de porumb;
- momeala vie: pestisori de dimensiuni mici (obleti), se folosesc la pescuitul de rapitori: stiuca, biban, salau;
MOMELI ARTIFICIALE:
- lingurile de diverse forme: clasica, para, blincker si in diverse culori: argintii, aurii sau combinate;
- wobblerul: imita un pestisor, pentru a atrage rapitorii;
- twisterul: imita diverse animale acvatice, pentru a atrage rapitorii;
- brisca: are o miscare
oscilanta, ondulatorie sau mixta;
- dandineta: are miscari pe verticala sau oblic, leganate, valurite sau mixte; - marmusca: imita miscarile unei insecte numita
lataus; Toate aceste momeli artificiale se gasesc in magazinele de specialitate, intr-o gama variata de modele si dimensiuni.

Admin
Admin

Varsta : 49
Localizare : Galati, Romania.
Data de inscriere : 17/01/2011

Sus In jos

Re: Nade si momeli pentru pescuitul la copca.

Mesaj Scris de idementul la data de Dum Dec 11, 2011 7:21 pm

Salut ..pescari valuriti.Daca-mi permiteti,fiindca tot e sezonul propice am sa adaug la cele scrise de Sandu la cap. artificiale si CICADA.O artificiala,se pare de mare efect dupa spusele profesionistilor din revistele de specialitate.Aceasta naluca se preteaza exclusiv pescuitului de adincime(sub 8g.nici nu cred sa existe)iar acum in sezonul rece,spun cei citati mai sus,ca ar fi foarte eficienta la salau(nu Ma...salau)si avat,la acesta din urma agatarea agrafei se face la prima gaura dinspre capul nalucii(apropos am uitat sa va spun ca naluca are 3 gauri de prindere la partea ei superioara,fiecare imprimand nalucii o anumita evolutie).Poate fi recuperata liniar ,rapid(avat),cu pompaje din virful lansetei(salau)iar la copca,ca na e sezon,prin ridicari scurte si de mica amplitudine de pe substrat(fundul apei),in aceasta ultima ipostaza cicada fiind agata de ultima gaura(sau prima dinspre coada,cum vreti s-o luati.Va doresc fire...tensionate si vorba mea va pup pe dinti cu Colgate cheers
idementul
PESCAR EMERIT
PESCAR EMERIT

Varsta : 55
Localizare : La mine.......acasa
Data de inscriere : 04/02/2011

Sus In jos

Mesaj Scris de Alexandru la data de Lun Dec 12, 2011 12:10 pm

Idementule, vad ca-ti place sa-ti inchei mesajele cu ''vorba ta: va pup pe dinti cu...''. Daca doresti sa transformi acest logo in semnatura (care va aparea automat in toate mesajele tale), intra pe : PROBLEME LEGATE DE UTILIZAREA FORUMULUI--- CUM FAC SA-MI APARA SEMNATURA IN MESAJE si vei gasi acolo toate informatiile de care ai nevoie! Wink

Admin
Admin

Varsta : 49
Localizare : Galati, Romania.
Data de inscriere : 17/01/2011

Sus In jos

Mesaj Scris de Continut sponsorizat

Continut sponsorizat

Sus In jos

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus

Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum